W niedzielę, 3 czerwca 2018 r. w  Dukli miał miejsce III Marsz dla Życia i Rodziny pod hasłem Polska rodziną silna. O godz. 15 była sprawowana Eucharystia w intencji ochrony życia od poczęcia do naturalnej śmierci oraz obrońców życia, której przewodniczył kustosz Sanktuarium o. Tacjan Mróz. Okolicznościowe Słowo Boże wygłosił o. Kalikst Piotrowski. Po Mszy Św. wyruszyła ok. 300 osobowa kolumna Marszu spod klasztoru na rynek dukielski. W trakcie Marszu słyszalne były hasła: Największym skarbem świata jest mama i tata; Od stuleci każdy Polak chroni dzieci; Miłość, życie i rodzina – to najlepsza jest nowina przeplatane radosnym śpiewem liderki zespołu Guadalupe Agnieszki Beszłej.

Tam wysłuchaliśmy dwóch świadectw. Dr Beata Niewęgłowska-Guzik, doktor nauk biologicznych zaangażowana od lat wraz z mężem w ochronę życia mówiła o organizowanych przez nich corocznie pochówku dzieci utraconych i nienarodzonych na cmentarzu w Krośnie. Jacek Kotula, znany obrońca i działacz pro-life nie tylko na Podkarpaciu, założyciel komitetów inicjatywy obywatelskiej Stop aborcji, Stop pedofilii, organizator pikiet antyaborcyjnych mówił o ciągłej potrzebie uświadamiania ludzi o nadrzędności wartości życia ludzkiego oraz tradycyjnej katolickiej rodziny.

Po świadectwach wysłuchaliśmy wspaniałego koncertu wspólnoty ewangelizacyjnej z Lublina Guadalupe, który był zarazem świadectwem ich żywej wiary i umiłowania Pana Jezusa i Matki Bożej z Guadalupe. Wspólnota dodatkowo swoim pięknym śpiewem uświetniła oprawę Mszy Świętej.

Marszu nie byłoby bez zaangażowania wspólnot i ludzi o otwartym i gorącym sercu zapalonym dla idei ochrony życia. W tym miejscu warto przede wszystkim wymienić wspólnoty: Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, Akcji Katolickiej oraz grupę Evangelium Vitae z Dukli. Wielką pomocą już od 3 lat służy także wspomniany Jacek Kotula, który udostępnia na Marsz plakaty, plansze, banery i transparenty.  Wypada mi jedynie zaprosić wszystkich na kolejny marsz już za rok.

o. Kalikst ofm