Drodzy Czciciele św. Jana z Dukli i Dobrodzieje sanktuarium dukielskiego!

 

Tak niedawno zwracałem się do Was z prośbą o modlitwę za naszych zmarłych, a już dziś powoli kończymy czas przygotowania do świąt Narodzenia Pańskiego. Jak ten czas szybko upływa! Świadczy o tym zarówno jesienno-zimowa pogoda jak i zmieniające się okresy liturgiczne, które wyznaczają rytm wydarzeń kościelnych.

W listopadzie, do naszego sanktuarium, wielu przysłało imiona drogich i bliskich sercu zmarłych – za nich modliliśmy się przez cały miesiąc odczytując przed Najświętszym Sakramentem wypominki, a także w ich intencji sprawowana była msza święta na sposób gregoriański. Wielu, przy tej okazji, zamówiło także indywidualne msze święte – zapewniam, że wszystkie intencje zostały odprawione, zgodnie z wolą Ofiarodawcy. Nadal modlitwą otaczajmy naszych zmarłych, przez cały rok – w trzeci piątek miesiąca – w naszym sanktuarium odczytujemy przysyłane na bieżąco wypominki i sprawujemy Eucharystię, polecając zmarłych Miłosierdziu Bożemu. Jak każdego roku, szczególne podziękowania kieruję w stronę naszych dukielskich parafian (z obydwu parafii) jak i zaprzyjaźnionych ze św. Janem z Dukli – parafian z Cieklina, którzy tak licznie przynoszą imiona zmarłych i proszą o modlitwę za nich. Wszystkim Bóg zapłać!

Zakończyliśmy Jubileuszowy Rok Miłosierdzia, to był szczególny czas łaski, gdzie wielu doznało Bożego przebaczenia przez posługę Misjonarzy Miłosierdzia a także przechodząc przez Bramę Miłosierdzia w naszym kościele. Ten rok był bogaty w wydarzenia, bo przecież pod przewodnictwem Ojca Świętego Franciszka świętowaliśmy Światowe Dni Młodzieży w Krakowie oraz Jubileusz 1050. rocznicy chrztu Polski. Ten czas był przypomnieniem naszych chrześcijańskich korzeni oraz okazją do modlitwy za Ojczyznę, której od 1739 roku patronuje św. Jan z Dukli.

 

Moi drodzy, rozpoczynający się niebawem Rok Pański 2017 dla naszego Sanktuarium też będzie wyjątkowy. Jeszcze żywo w pamięci mamy świętowanie 600. rocznicy urodzin św. Jana z Dukli (1414-2014) i ogłoszenie roku 2014 przez Sejm RP Rokiem św. Jana z Dukli, a w przyszłym roku, dzięki Bożej Opatrzności, przyjdzie nam świętować Jubileusz 20. rocznicy kanonizacji św. Jana z Dukli a zarazem rocznicę pobytu św. Jana Pawła II w naszym sanktuarium i nocleg klasztorze dukielskim.

Już dziś zaplanowaliśmy główne obchody Jubileuszowe na dzień 10 czerwca 2017 roku. Zaprosiliśmy do wspólnego świętowania władze naszej Ojczyzny na czele z Prezydentem RP Andrzejem Dudą oraz Panią Premier Beatą Szydło i zapraszamy Was, Czcicieli św. Jana z Dukli, do wspólnego świętowania.

Spodziewamy się także, że dzięki życzliwości naszego Metropolity Przemyskiego ks. Arcybiskupa Adama Szala i Konferencji Episkopatu Polski, którzy pozytywnie odpowiedzieli na naszą prośbę otrzymamy aprobatę Stolicy Apostolskiej, by w tym Jubileuszowym Roku dla naszego sanktuarium, ogłosić nasz kościół Bazyliką Mniejszą. Ten dzień byłby pięknym zwieńczeniem wszystkich uroczystości i jubileuszy obchodzonych w ostatnich latach.

Jesteśmy przekonani, że to miejsce, które nawiedził Święty Papież i które jest odwiedzane przez wielu pielgrzymów z kraju i z zagranicy a zarazem sanktuarium, które jest tak bliskie Waszemu sercu jest godne, by podnieść je do godności Bazyliki św. Jana z Dukli.

Temu służą ostatnie remonty w naszym kościele związane z przebudową prezbiterium jak i elewacją kościoła i klasztoru. To dzięki posłudze moich Współbraci oraz ofiarności mieszkańców Dukli i okolic, dzięki Pielgrzymom nawiedzającym nasze sanktuarium oraz Waszej ofiarności, możemy upiększać to Sanktuarium, by było pięknym miejscem modlitwy a także celem licznych pielgrzymek. Wszystkim dziękuję za ofiarność i modlitwę i ośmielam się prosić o jeszcze, zwłaszcza o modlitwę, by to co zostało zaplanowane zostało przy pomocy Bożej i ludzkiej zrealizowane.

 

Na zakończenie, proszę, przyjmijcie od nas opłatek, którym się z Wami łamiemy, niech nikomu nigdy nie zabraknie chleba, przyjmijcie także świąteczne życzenia, a także nasze zapewnienie, że o Was i Waszych intencjach pamiętamy modląc się przy Relikwiach św. Jana z Dukli. Za wszystkich naszych Parafian, mieszkańców Dukli i okolicznych wiosek, za wszystkich Czcicieli św. Jana z Dukli i dobrodziejów klasztoru chcemy ofiarować owoce mszy sprawowanej o północy w noc Bożego Narodzenia. Radosnego świętowania i błogosławionego Nowego Roku!

o. Micheasz Okoński OFM

kustosz sanktuarium św. Jana z Dukli